Littelfuse 0224.375HXP
0224.375HXP picture photo
Mfg. Part Number
0224.375HXP
Manufacturer
Product Category
Fuses
Brief Description
FUSE GLASS 375MA 250VAC 125VDC
Datasheet Download
0224.375HXP.pdf
Availability of 0224.375HXP
QUANTITY
0224.375HXP Order Process
Ship out your order
Specifications of 0224.375HXP
Internal Part NumberEIS-0224.375HXP
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesFuseology - Introduction to Fuses
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package100
Category Circuit Protection
FamilyFuses
Series224
PackagingBulk
Fuse TypeCartridge, Glass
Current Rating375mA
Voltage Rating - AC250V
Voltage Rating - DC125V
Response TimeFast
Package / Case2AG, 5mm x 15mm (Axial)
Mounting TypeThrough Hole
Breaking Capacity @ Rated Voltage35A AC, 10kA DC
Melting I²t0.171
ApprovalsCE, CSA, UL
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Color-
Size / Dimension0.185" Dia x 0.570" L (4.70mm x 14.48mm)
DC Cold Resistance0.395 Ohm
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)0224.375HXP
Related Links0224., 0224.375HXP Datasheet, Littelfuse Distributor
0224.375HXP Details Description
Related parts for 0224.375HXP
IC REG LDO 5V 0.5A TO220-5 datasheet.pdf
BOARD TERMINAL TURRET DBL 19POS datasheet.pdf
70232-126 METRAL HDR 4RX1M STR P datasheet.pdf
RES SMD 442 OHM 1% 1/20W 0201 datasheet.pdf
CONN PLUG 6POS W/PIN INLINE R/A datasheet.pdf
RES 51.1 OHM 7W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
CONN RCPT 9POS INLINE W/SKTS datasheet.pdf
CIR BRKR MAG-HYDR ROCKER datasheet.pdf
FIXED IND 3.6MH 59MA 40 OHM TH datasheet.pdf
CONN RCPT 8POS BOX MNT SKT datasheet.pdf
CAP CER 9.1PF 25V NP0 0402 datasheet.pdf
CRYSTAL 22.1184 MHZ 18.0PF SMD datasheet.pdf