Littelfuse 0224.500VXP
0224.500VXP picture photo
Mfg. Part Number
0224.500VXP
Brief Description
FUSE GLASS 500MA 250VAC 125VDC
Datasheet Download
0224.500VXP.pdf
Availability of 0224.500VXP
QUANTITY
0224.500VXP Order Process
Ship out your order
Specifications of 0224.500VXP
Internal Part NumberEIS-0224.500VXP
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesFuseology - Introduction to Fuses
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package5
Series224
PackagingBulk
Fuse TypeCartridge, Glass
Current Rating500mA
Response TimeFast
Package / Case2AG, 5mm x 15mm (Axial)
Mounting TypeThrough Hole
Breaking Capacity @ Rated Voltage35A AC, 10kA DC
Melting I²t0.365
ApprovalsCE, CSA, UL
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Color-
Size / Dimension0.185" Dia x 0.570" L (4.70mm x 14.48mm)
DC Cold Resistance0.265 Ohm
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)0224.500VXP
Related Links0224., 0224.500VXP Datasheet, Littelfuse Distributor
0224.500VXP Details Description
Related parts for 0224.500VXP
IC OPAMP BUFFER 8MHZ 28HTSSOP datasheet.pdf
CONN HSG PLUG 7POS STRGHT PINS datasheet.pdf
RES CHAS MNT 25M OHM 10% 10W datasheet.pdf
CONN HSG RCPT JAM NUT 66POS PIN datasheet.pdf
LOW POWER ATTENUATOR 10DB datasheet.pdf
HEADER datasheet.pdf
CONN EDGECARD 36POS .125" datasheet.pdf
PWRBLADE R/A LF HDR datasheet.pdf
CAP FILM 3.3UF 5% 630VDC AXIAL datasheet.pdf
GT 35C 35#12 PIN PLUG datasheet.pdf
QPro Virtex 2.5V QML High-Reliability FPGAs IC datasheet.pdf