Littelfuse 0224007.HXW
0224007.HXW picture photo
Mfg. Part Number
0224007.HXW
Brief Description
FUSE GLASS 7A 125VAC 2AG
Datasheet Download
0224007.HXW.pdf
Availability of 0224007.HXW
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
0224007.HXW Order Process
Ship out your order
Specifications of 0224007.HXW
Internal Part NumberEIS-0224007.HXW
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesFuseology - Introduction to Fuses
Standard Package100
Series224
PackagingBulk
Fuse TypeCartridge, Glass
Current Rating7A
Voltage Rating - AC125V
Voltage Rating - DC-
Response TimeFast
Package / Case2AG, 5mm x 15mm (Axial)
Mounting TypeThrough Hole
Breaking Capacity @ Rated Voltage10kA
Melting I²t40
ApprovalsCSA, METI, UL
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Color-
Size / Dimension0.185" Dia x 0.570" L (4.70mm x 14.48mm)
DC Cold Resistance0.0123 Ohm
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)0224007.HXW
Related Links02240, 0224007.HXW Datasheet, Littelfuse Distributor
0224007.HXW Details Description
Related parts for 0224007.HXW
EVALUATION BOARD FOR ISL6228HI datasheet.pdf
RES SMD 11 OHM 1% 1/5W 0805 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.2V 50W datasheet.pdf
2.0 WTB DUAL CONN DIP PLG HSG datasheet.pdf
Crystal 25.0000MHz 30ppm 12pF 40 Ohm -20°C - 70°C Surface Mount 4-SMD, No Lead (DFN, LCC) datasheet.pdf
UM5-4830 SAFETY MAT datasheet.pdf
CABLE 6POS .100 JUMPER 31 INCH datasheet.pdf
SWITCH PUSHBUTTON DPDT 3A 125V datasheet.pdf
MICRO 21C S 18" WHT JACKS datasheet.pdf
1016 TB SOC WF VERTICAL datasheet.pdf
CAP CER 33PF 25V NP0 0805 datasheet.pdf