Littelfuse 0224008.DRT2W
0224008.DRT2W picture photo
Mfg. Part Number
0224008.DRT2W
Brief Description
FUSE GLASS 8A 125VAC 2AG
Datasheet Download
0224008.DRT2W.pdf
Availability of 0224008.DRT2W
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
0224008.DRT2W Order Process
Ship out your order
Specifications of 0224008.DRT2W
Internal Part NumberEIS-0224008.DRT2W
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package1,500
Series224
PackagingTape & Reel (TR)
Fuse TypeCartridge, Glass
Current Rating8A
Voltage Rating - AC125V
Voltage Rating - DC-
Response TimeFast
Package / Case2AG, 5mm x 15mm (Axial)
Mounting TypeThrough Hole
Breaking Capacity @ Rated Voltage10kA
Melting I²t56
ApprovalsCSA, METI, UL
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Color-
Size / Dimension0.185" Dia x 0.570" L (4.70mm x 14.48mm)
DC Cold Resistance0.01 Ohm
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)0224008.DRT2W
Related Links022400, 0224008.DRT2W Datasheet, Littelfuse Distributor
0224008.DRT2W Details Description
Related parts for 0224008.DRT2W
CONN SOCKET IDC 2MM 44POS 15GOLD datasheet.pdf
FIXED IND 2.7MH 240MA 4.3 OHM TH datasheet.pdf
CONN EDGECARD 72POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
SWITCH ROCKER SPDT 6A 125V datasheet.pdf
IC SRAM 1MBIT 12NS 32TSOP datasheet.pdf
RES 3.01M OHM 1.5W 1% AXIAL datasheet.pdf
LED XLAMP NEUTRAL WHT 4250K 4SMD datasheet.pdf
MODULE FEMALE 5POS CRIMP datasheet.pdf
HEATSINK 30X30X35MM R-TAB T412 datasheet.pdf
CONN HSG RCPT 32POS WALL MNT SKT datasheet.pdf