Littelfuse 022402.5DRT2W
022402.5DRT2W picture photo
Mfg. Part Number
022402.5DRT2W
Brief Description
FUSE GLASS 2.5A 250VAC 2AG
Datasheet Download
022402.5DRT2W.pdf
Availability of 022402.5DRT2W
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
022402.5DRT2W Order Process
Ship out your order
Specifications of 022402.5DRT2W
Internal Part NumberEIS-022402.5DRT2W
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package1,500
Series224
PackagingTape & Reel (TR)
Fuse TypeCartridge, Glass
Current Rating2.5A
Voltage Rating - AC250V
Voltage Rating - DC-
Response TimeFast
Package / Case2AG, 5mm x 15mm (Axial)
Mounting TypeThrough Hole
Breaking Capacity @ Rated Voltage100A
Melting I²t2.68
ApprovalsCSA, METI, UL
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Color-
Size / Dimension0.185" Dia x 0.570" L (4.70mm x 14.48mm)
DC Cold Resistance0.0365 Ohm
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)022402.5DRT2W
Related Links022402, 022402.5DRT2W Datasheet, Littelfuse Distributor
022402.5DRT2W Details Description
Related parts for 022402.5DRT2W
CONN CHAMP RECPT RTANG 68POS PCB datasheet.pdf
RES SMD 16.5KOHM 0.25% 1/4W 1206 datasheet.pdf
IC DISTRIBUTION SW 0.8A SOT23-6 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 85V 50W datasheet.pdf
CONN MOD JACK 6P6C VERT UNSHLD datasheet.pdf
RES 249K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
HEATSINK 70X70X15MM XCUT T766 datasheet.pdf
HEAT SHRINK TUBING datasheet.pdf
RELAY SSR 24-280 V datasheet.pdf
CTV 46C MIXED PIN PLUG datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 61POS PIN datasheet.pdf