Littelfuse 022402.5DRT3W
022402.5DRT3W picture photo
Mfg. Part Number
022402.5DRT3W
Manufacturer
Product Category
Fuses
Brief Description
FUSE GLASS 2.5A 250VAC 2AG
Datasheet Download
022402.5DRT3W.pdf
Availability of 022402.5DRT3W
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
022402.5DRT3W Order Process
Ship out your order
Specifications of 022402.5DRT3W
Internal Part NumberEIS-022402.5DRT3W
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package1,500
Category Circuit Protection
FamilyFuses
Series224
PackagingTape & Reel (TR)
Fuse TypeCartridge, Glass
Current Rating2.5A
Voltage Rating - AC250V
Voltage Rating - DC-
Response TimeFast
Package / Case2AG, 5mm x 15mm (Axial)
Mounting TypeThrough Hole
Breaking Capacity @ Rated Voltage100A
Melting I²t2.68
ApprovalsCSA, METI, UL
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Color-
Size / Dimension0.185" Dia x 0.570" L (4.70mm x 14.48mm)
DC Cold Resistance0.0365 Ohm
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)022402.5DRT3W
Related Links022402, 022402.5DRT3W Datasheet, Littelfuse Distributor
022402.5DRT3W Details Description
Related parts for 022402.5DRT3W
LAMP NEON RED 120V PC MNT datasheet.pdf
RELAY SSR 10A 120VAC DC datasheet.pdf
RES 1.8K OHM 1W 10% AXIAL datasheet.pdf
IC FILTER LOWPASS 8-SOIC datasheet.pdf
CAP CER 0.56UF 25V X7R 1206 datasheet.pdf
VARISTOR 425V 10KA DISC 20MM datasheet.pdf