Phihong USA PSA15R-060PV-R-C2
PSA15R-060PV-R-C2 picture photo
Mfg. Part Number
PSA15R-060PV-R-C2
Brief Description
AC/DC WALL MOUNT ADAPTER 6V 15W
Datasheet Download
PSA15R-060PV-R-C2.pdf
Availability of PSA15R-060PV-R-C2
QUANTITY
PSA15R-060PV-R-C2 Order Process
Ship out your order
Specifications of PSA15R-060PV-R-C2
Internal Part NumberEIS-PSA15R-060PV-R-C2
Input TypeMulti-Blade (Sold Separately)
Voltage - Input90 ~ 264 VAC
Voltage - Output6V
Current - Output (Max)2.5A
Power (Watts)15W
No Load Power Consumption300mW (Max)
PolarizationPositive Center
ApplicationsITE (Commercial)
EfficiencyLevel V
Operating Temperature0°C ~ 40°C
Output ConnectorBarrel Plug, 2.5mm I.D. x 5.5mm O.D. x 10.0mm
Size / Dimension2.82" L x 1.97" W x 1.31" H (71.7mm x 50.0mm x 33.2mm)
ApprovalsCE, cULus, TUVgs
Power (Watts) - Max15W
Input ConnectorMulti-Blade
Cord Length59" (1.50m)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PSA15R-060PV-R-C2
Related LinksPSA15R-0, PSA15R-060PV-R-C2 Datasheet, Phihong USA Distributor
PSA15R-060PV-R-C2 Details Description
Related parts for PSA15R-060PV-R-C2
OSC XO 8.000MHZ CMOS TTL SMD datasheet.pdf
RES SMD 36 OHM 5% 1/4W 1206 datasheet.pdf
SWITCH SMART HIGH SIDE D2PAK datasheet.pdf
RES 16 OHM 1.5W 5% AXIAL datasheet.pdf
CAP TANT 22UF 16V 20% 2917 datasheet.pdf
RES SMD 470 OHM 0.05% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CAP TANT 8.2UF 20% 60V AXIAL datasheet.pdf
2-PART PVC COVER RAMP TRIM KIT datasheet.pdf
RES SMD 18.2 OHM 1/4W 0604 WIDE datasheet.pdf
HEAT SHRINK MARKERS 2.4MM datasheet.pdf
TV 79C 79#22D SKT PLUG datasheet.pdf
Chip Monolithic Ceramic Capacitor 0805 X7R 0.047レF 100V datasheet.pdf