Littelfuse 022402.5MXP
022402.5MXP picture photo
Mfg. Part Number
022402.5MXP
Brief Description
FUSE GLASS 2.5A 250VAC 125VDC
Datasheet Download
022402.5MXP.pdf
Availability of 022402.5MXP
QUANTITY
022402.5MXP Order Process
Ship out your order
Specifications of 022402.5MXP
Internal Part NumberEIS-022402.5MXP
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesFuseology - Introduction to Fuses
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package1,000
Series224
PackagingBulk
Fuse TypeCartridge, Glass
Current Rating2.5A
Voltage Rating - AC250V
Voltage Rating - DC125V
Response TimeFast
Package / Case2AG, 5mm x 15mm (Axial)
Mounting TypeThrough Hole
Breaking Capacity @ Rated Voltage100A AC, 10kA DC
Melting I²t2.68
ApprovalsCE, CSA, PSE, UL
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Color-
Size / Dimension0.185" Dia x 0.570" L (4.70mm x 14.48mm)
DC Cold Resistance0.0372 Ohm
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)022402.5MXP
Related Links02240, 022402.5MXP Datasheet, Littelfuse Distributor
022402.5MXP Details Description
Related parts for 022402.5MXP
INSERT FEMALE 6POS TERM BLOCK datasheet.pdf
FUSE CERM 4A 250VAC 125VDC 3AB datasheet.pdf
IC REG LDO 5V 0.25A PWMOLD datasheet.pdf
CONN PLUG 21POS STRAIGHT W/PINS datasheet.pdf
CBL USB MNI B RCPT-MNI A PLUG 1M datasheet.pdf
TVS DIODE 78VWM 126VC SMC datasheet.pdf
OPTOISOLTR 5KV PHVOLT 6-DIP SMD datasheet.pdf
CAP CER 10PF 16V NP0 01005 datasheet.pdf
CIR BRKR 300MA 250VAC 65VDC datasheet.pdf
HEATSINK 45X45X20MM L-TAB T766 datasheet.pdf
CAP FILM 1.8 UF 10% 1000VDC RAD datasheet.pdf