Littelfuse 0229.250HXP
0229.250HXP picture photo
Mfg. Part Number
0229.250HXP
Brief Description
FUSE GLASS 250MA 250VAC 125VDC
Datasheet Download
0229.250HXP.pdf
Availability of 0229.250HXP
QUANTITY
0229.250HXP Order Process
Ship out your order
Specifications of 0229.250HXP
Internal Part NumberEIS-0229.250HXP
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesFuseology - Introduction to Fuses
Standard Package100
Category Circuit Protection
FamilyFuses
Series229
PackagingBulk
Fuse TypeCartridge, Glass
Current Rating250mA
Voltage Rating - AC250V
Voltage Rating - DC125V
Response TimeSlow
Package / Case2AG, 5mm x 15mm
Mounting TypeHolder
Breaking Capacity @ Rated Voltage35A AC, 10kA DC
Melting I²t0.216
ApprovalsCE, CSA, UL
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Color-
Size / Dimension0.177" Dia x 0.570" L (4.50mm x 14.48mm)
DC Cold Resistance2.43 Ohm
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)0229.250HXP
Related Links0229., 0229.250HXP Datasheet, Littelfuse Distributor
0229.250HXP Details Description
Related parts for 0229.250HXP
IC CLK MULTIPLEXER 2:1 8SOIC datasheet.pdf
CONN RCPT 6POS WALL MNT W/SCKT datasheet.pdf
CONN HSG PLUG 5POS STRAIGHT SCKT datasheet.pdf
RES 22.1 OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
RES 392K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES 1.1K OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
CABLE 12COND 16AWG BLACK datasheet.pdf
EDGE SENSOR datasheet.pdf
IC MCU 32BIT 512KB FLASH 100TQFP datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG datasheet.pdf
CB RELAY HR 1 FORM A 12V datasheet.pdf