Littelfuse 0229.375HXP
0229.375HXP picture photo
Mfg. Part Number
0229.375HXP
Manufacturer
Product Category
Fuses
Brief Description
FUSE GLASS 375MA 250VAC 125VDC
Datasheet Download
0229.375HXP.pdf
Availability of 0229.375HXP
QUANTITY
0229.375HXP Order Process
Ship out your order
Specifications of 0229.375HXP
Internal Part NumberEIS-0229.375HXP
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesFuseology - Introduction to Fuses
Standard Package100
Category Circuit Protection
FamilyFuses
Series229
PackagingBulk
Fuse TypeCartridge, Glass
Current Rating375mA
Voltage Rating - AC250V
Voltage Rating - DC125V
Response TimeSlow
Package / Case2AG, 5mm x 15mm
Mounting TypeHolder
Breaking Capacity @ Rated Voltage35A AC, 10kA DC
Melting I²t0.58
ApprovalsCE, CSA, UL
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Color-
Size / Dimension0.177" Dia x 0.570" L (4.50mm x 14.48mm)
DC Cold Resistance1.1685 Ohm
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)0229.375HXP
Related Links0229., 0229.375HXP Datasheet, Littelfuse Distributor
0229.375HXP Details Description
Related parts for 0229.375HXP
CAP FILM 1UF 10% 63VDC AXIAL datasheet.pdf
OPTOISO 5KV TRANS W/BASE 6DIP datasheet.pdf
CONN HSG RCPT FLANGE 19POS PIN datasheet.pdf
RES SMD 69.8 OHM 0.1% 0.15W 1505 datasheet.pdf
RES 121 OHM 1.75W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES 49.9 OHM 1/2W .1% AXIAL datasheet.pdf
CBL RIBN 30COND MULTI 100' datasheet.pdf
HEATSINK 45X45X15MM L-TAB T766 datasheet.pdf
IC REG LDO ADJ 1A TO252-3 datasheet.pdf