Littelfuse 0229.375HXP
0229.375HXP picture photo
Mfg. Part Number
0229.375HXP
Brief Description
FUSE GLASS 375MA 250VAC 125VDC
Datasheet Download
0229.375HXP.pdf
Availability of 0229.375HXP
QUANTITY
0229.375HXP Order Process
Ship out your order
Specifications of 0229.375HXP
Internal Part NumberEIS-0229.375HXP
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesFuseology - Introduction to Fuses
Standard Package100
Category Circuit Protection
FamilyFuses
Series229
PackagingBulk
Fuse TypeCartridge, Glass
Current Rating375mA
Voltage Rating - AC250V
Voltage Rating - DC125V
Response TimeSlow
Package / Case2AG, 5mm x 15mm
Mounting TypeHolder
Breaking Capacity @ Rated Voltage35A AC, 10kA DC
Melting I²t0.58
ApprovalsCE, CSA, UL
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Color-
Size / Dimension0.177" Dia x 0.570" L (4.50mm x 14.48mm)
DC Cold Resistance1.1685 Ohm
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)0229.375HXP
Related Links0229., 0229.375HXP Datasheet, Littelfuse Distributor
0229.375HXP Details Description
Related parts for 0229.375HXP
LED CYAN CLEAR 5MM ROUND T/H datasheet.pdf
D-Sub Connector Plug, Male Pins 25 Position Through Hole, Right Angle Press-Fit datasheet.pdf
TVS DIODE 160VWM 259VC SMB datasheet.pdf
CONV DC/DC 3.5W 18-36VIN 24VOUT datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 40V 25W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 48V 150W datasheet.pdf
RES SMD 4.32K OHM 1/10W 0603 datasheet.pdf
CABLE 4COND 14AWG SLATE 500' datasheet.pdf
IC OSC VCXO 170MHZ 6-CLCC datasheet.pdf