Grayhill, Inc. 51A30-01-1-10S
51A30-01-1-10S picture photo
Mfg. Part Number
51A30-01-1-10S
Manufacturer
Product Category
Rotary Switches
Brief Description
SWITCH ROTARY SP10T
Datasheet Download
51A30-01-1-10S.pdf
Availability of 51A30-01-1-10S
QUANTITY
51A30-01-1-10S Order Process
Ship out your order
Specifications of 51A30-01-1-10S
Internal Part NumberEIS-51A30-01-1-10S
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Switches
FamilyRotary Switches
Series51
Number of Positions10
Index StopsFixed
Number of Decks1
Number of Poles per Deck1
Circuit per DeckSP10T
Contact TimingShorting (MBB)
Current Rating150mA (AC), 200mA (DC)
Voltage Rating - AC115V
Voltage Rating - DC28V
Actuator TypeFlatted (3.17mm Dia)
Actuator Length9.53mm
Angle of Throw30°
Contact Material-
Contact FinishGold
Mounting TypePanel Mount
Termination StyleSolder Lug
Features-
Depth Behind Panel18.77mm
Panel Cutout DimensionsCircular - 6.45mm Dia
Operating Force, Torque8 ~ 24 in-oz
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)51A30-01-1-10S
Related Links51A30-0, 51A30-01-1-10S Datasheet, Grayhill, Inc. Distributor
51A30-01-1-10S Details Description
Related parts for 51A30-01-1-10S
IC RCVR 28BIT CHAN LINK 64-FBGA datasheet.pdf
CONN HEADER 40POS 2MM STR DL SMD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 130PS R/A .100 SLD datasheet.pdf
CAP ALUM 1500UF 20% 200V SNAP datasheet.pdf
CONV DC/DC 0.25W 3.3V +/-15VOUT datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 25 Circuit 0.325" (8.26mm) datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 18.5V 75W datasheet.pdf
RES 301 OHM 10W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE SPDT 5A 120V datasheet.pdf
SCD-THR 3.81/20/90F 1.5SN BK datasheet.pdf
CONN HSG RCPT 16POS WALL MNT SKT datasheet.pdf