Littelfuse 0229.375VXP
0229.375VXP picture photo
Mfg. Part Number
0229.375VXP
Manufacturer
Product Category
Fuses
Brief Description
FUSE GLASS 375MA 250VAC 125VDC
Datasheet Download
0229.375VXP.pdf
Availability of 0229.375VXP
QUANTITY
0229.375VXP Order Process
Ship out your order
Specifications of 0229.375VXP
Internal Part NumberEIS-0229.375VXP
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesFuseology - Introduction to Fuses
Standard Package5
Category Circuit Protection
FamilyFuses
Series229
PackagingBulk
Fuse TypeCartridge, Glass
Current Rating375mA
Voltage Rating - AC250V
Voltage Rating - DC125V
Response TimeSlow
Package / Case2AG, 5mm x 15mm
Mounting TypeHolder
Breaking Capacity @ Rated Voltage35A AC, 10kA DC
Melting I²t0.58
ApprovalsCE, CSA, UL
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Color-
Size / Dimension0.177" Dia x 0.570" L (4.50mm x 14.48mm)
DC Cold Resistance1.1685 Ohm
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)0229.375VXP
Related Links0229., 0229.375VXP Datasheet, Littelfuse Distributor
0229.375VXP Details Description
Related parts for 0229.375VXP
IC AMP AUDIO PWR .25W AB 28SOIC datasheet.pdf
RES 2.2 OHM 5W 5% AXIAL datasheet.pdf
CARD EDGE 72POS DL .125X.250 BLK datasheet.pdf
CONN EDGECARD 36POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
CONN PLUG 5POS STRAIGHT W/PINS datasheet.pdf
CAP ALUM 270UF 20% 200V RADIAL datasheet.pdf
CIR BRKR MAG-HYDR ROCKER datasheet.pdf
SWITCH ROTARY SP11T datasheet.pdf
CONN PLUG 39POS INLINE SKT datasheet.pdf