Littelfuse 0229.500MXP
0229.500MXP picture photo
Mfg. Part Number
0229.500MXP
Manufacturer
Product Category
Fuses
Brief Description
FUSE GLASS 500MA 250VAC 125VDC
Datasheet Download
0229.500MXP.pdf
Availability of 0229.500MXP
QUANTITY
0229.500MXP Order Process
Ship out your order
Specifications of 0229.500MXP
Internal Part NumberEIS-0229.500MXP
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesFuseology - Introduction to Fuses
Standard Package1,000
Category Circuit Protection
FamilyFuses
Series229
PackagingBulk
Fuse TypeCartridge, Glass
Current Rating500mA
Voltage Rating - AC250V
Voltage Rating - DC125V
Response TimeSlow
Package / Case2AG, 5mm x 15mm
Mounting TypeHolder
Breaking Capacity @ Rated Voltage35A AC, 10kA DC
Melting I²t1.16
ApprovalsCE, CSA, UL
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Color-
Size / Dimension0.177" Dia x 0.570" L (4.50mm x 14.48mm)
DC Cold Resistance0.6935 Ohm
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)0229.500MXP
Related Links0229., 0229.500MXP Datasheet, Littelfuse Distributor
0229.500MXP Details Description
Related parts for 0229.500MXP
IC VOLT REG W/SW & IGNIT 23-SIL datasheet.pdf
IC USB PWR CTRLR 3.6A 10DFN datasheet.pdf
CAP CER 3300PF 100V Z5U RADIAL datasheet.pdf
NU-LINK-PRO NUMICRO ISP datasheet.pdf
KK 100 HDR FRLK RTAN 4POS datasheet.pdf
CAP ALUM 82UF 20% 63V RADIAL datasheet.pdf
MCP BASIC PLOTTER datasheet.pdf
HEATSINK 50X50X25MM XCUT T412 datasheet.pdf
HEATSINK 50X50X12.7MM XCUT datasheet.pdf
CONN HSG PLUG 55POS STRGHT SKT datasheet.pdf
WELD SHIELD COVER datasheet.pdf
55A CABLE/DUAL 10/ SM datasheet.pdf