Littelfuse 0230.250DRT3W
0230.250DRT3W picture photo
Mfg. Part Number
0230.250DRT3W
Brief Description
FUSE GLASS 250MA 250VAC 2AG
Datasheet Download
0230.250DRT3W.pdf
Availability of 0230.250DRT3W
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
0230.250DRT3W Order Process
Ship out your order
Specifications of 0230.250DRT3W
Internal Part NumberEIS-0230.250DRT3W
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package1,500
Series230
PackagingTape & Reel (TR)
Fuse TypeCartridge, Glass
Current Rating250mA
Voltage Rating - AC250V
Voltage Rating - DC-
Mounting TypeThrough Hole
Breaking Capacity @ Rated Voltage35A
Melting I²t0.216
ApprovalsCSA, UL
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Color-
Size / Dimension0.177" Dia x 0.571" L (4.50mm x 14.50mm)
DC Cold Resistance2.41 Ohm
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)0230.250DRT3W
Related Links0230.2, 0230.250DRT3W Datasheet, Littelfuse Distributor
0230.250DRT3W Details Description
Related parts for 0230.250DRT3W
CAP FILM 0.36UF 5% 250VDC RADIAL datasheet.pdf
CONN EDGECARD 14POS .100 EXTEND datasheet.pdf
IC DELAY LINE 75NS 14DIP datasheet.pdf
FUSE GLASS 50MA 250VAC 3AB 3AG datasheet.pdf
SWITCH PUSHBUTTON SPDT 3A 125V datasheet.pdf
IC VOLT DETECTOR 1.6V VSOF5 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 28V 50W datasheet.pdf
FINISHING FLAP BRUSH 7A VFN datasheet.pdf
SWITCH ROCKER SPDT 5A 120V datasheet.pdf
Connector Socket 34 Position 0.079" (2.00mm) Gold Surface Mount datasheet.pdf
THERMOCOUPLE CABLE datasheet.pdf
IC SDRAM 256MB 166MHZ 54TSOP datasheet.pdf