Littelfuse 0230.600DRT1P
0230.600DRT1P picture photo
Mfg. Part Number
0230.600DRT1P
Manufacturer
Product Category
Fuses
Brief Description
FUSE GLASS 600MA 250VAC 125VDC
Datasheet Download
0230.600DRT1P.pdf
Availability of 0230.600DRT1P
QUANTITY
0230.600DRT1P Order Process
Ship out your order
Specifications of 0230.600DRT1P
Internal Part NumberEIS-0230.600DRT1P
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package1,500
Category Circuit Protection
FamilyFuses
Series230
PackagingTape & Reel (TR)
Fuse TypeCartridge, Glass
Current Rating600mA
Voltage Rating - AC250V
Voltage Rating - DC125V
Response TimeSlow
Package / CaseCartridge, Non-Standard (Axial)
Mounting TypeThrough Hole
Breaking Capacity @ Rated Voltage35A AC, 10kA DC
Melting I²t1.75
ApprovalsCE, CSA, UL
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Color-
Size / Dimension0.177" Dia x 0.571" L (4.50mm x 14.50mm)
DC Cold Resistance0.4805 Ohm
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)0230.600DRT1P
Related Links0230.6, 0230.600DRT1P Datasheet, Littelfuse Distributor
0230.600DRT1P Details Description
Related parts for 0230.600DRT1P
DIODE ARRAY SCHOTTKY 45V TO247AC datasheet.pdf
SWITCH KEYLOCK SPDT 12MM 125V datasheet.pdf
CONN EDGECARD 12POS .125 EXTEND datasheet.pdf
CONN RCPT 32POS .100 SGL R/A PCB datasheet.pdf
LED ORANGE CLEAR 5MM ROUND T/H datasheet.pdf
BOX STEEL GRAY 36"L X 30"W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 12V 75W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 24V 50W datasheet.pdf
Crystal 25.0000MHz 20ppm Series 40 Ohm -20°C - 70°C Surface Mount 2-SMD datasheet.pdf
RES 110 OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
HEATSINK 30X30X30MM L-TAB datasheet.pdf
D-Sub Connector Receptacle, Female Sockets 37 Position Through Hole Solder datasheet.pdf