Littelfuse 0230.600DRT1W
0230.600DRT1W picture photo
Mfg. Part Number
0230.600DRT1W
Manufacturer
Product Category
Fuses
Brief Description
FUSE GLASS 600MA 250VAC 2AG
Datasheet Download
0230.600DRT1W.pdf
Availability of 0230.600DRT1W
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
0230.600DRT1W Order Process
Ship out your order
Specifications of 0230.600DRT1W
Internal Part NumberEIS-0230.600DRT1W
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package1,500
Category Circuit Protection
FamilyFuses
Series230
PackagingTape & Reel (TR)
Fuse TypeCartridge, Glass
Current Rating600mA
Voltage Rating - AC250V
Voltage Rating - DC-
Response TimeSlow
Package / CaseCartridge, Non-Standard (Axial)
Mounting TypeThrough Hole
Breaking Capacity @ Rated Voltage35A
Melting I²t1.75
ApprovalsCSA, UL
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Color-
Size / Dimension0.177" Dia x 0.571" L (4.50mm x 14.50mm)
DC Cold Resistance0.477 Ohm
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)0230.600DRT1W
Related Links0230.6, 0230.600DRT1W Datasheet, Littelfuse Distributor
0230.600DRT1W Details Description
Related parts for 0230.600DRT1W
AC/DC CONVERTER 5V 50W datasheet.pdf
CAP CER 15PF 50V NP0 0603 datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 14POS STR 3.5MM datasheet.pdf
IC SUPERVISOR 3.08V LOW TO-92 datasheet.pdf
CONN PIN 28-30AWG ACH CRIMP datasheet.pdf
MOSFET N-CH 60V 30A TO252-3 datasheet.pdf
CAP CER 2700PF 100V NP0 RADIAL datasheet.pdf
SWITCH ROTARY DP3T SOLDER LUG datasheet.pdf
CONN EDGECARD 62POS .100" datasheet.pdf
CAP CER 1.7PF 100V NP0 0805 datasheet.pdf
IC REG BUCK 1.8V 0.6A SYNC datasheet.pdf