Littelfuse 0230.750DRT3SP
0230.750DRT3SP picture photo
Mfg. Part Number
0230.750DRT3SP
Brief Description
FUSE GLASS 750MA 250VAC 125VDC
Datasheet Download
0230.750DRT3SP.pdf
Availability of 0230.750DRT3SP
QUANTITY
0230.750DRT3SP Order Process
Ship out your order
Specifications of 0230.750DRT3SP
Internal Part NumberEIS-0230.750DRT3SP
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package1,500
Series230
PackagingTape & Reel (TR)
Fuse TypeCartridge, Glass
Current Rating750mA
Voltage Rating - AC250V
Voltage Rating - DC125V
Mounting TypeThrough Hole
Breaking Capacity @ Rated Voltage35A AC, 10kA DC
Melting I²t2.95
ApprovalsCE, CSA, UL
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Color-
Size / Dimension0.177" Dia x 0.571" L (4.50mm x 14.50mm)
DC Cold Resistance0.343 Ohm
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)0230.750DRT3SP
Related Links0230.75, 0230.750DRT3SP Datasheet, Littelfuse Distributor
0230.750DRT3SP Details Description
Related parts for 0230.750DRT3SP
DIODE ZENER 8.2V 500MW SOD123 datasheet.pdf
BRD SPT SNAP LOCK SCREW MNT 1/2" datasheet.pdf
RES SMD 12.1 OHM 1% 1/10W 0402 datasheet.pdf
RES 113 OHM 1/2W .1% AXIAL datasheet.pdf
Connector Eurostyle Terminal Strip Strip 9 Circuit 0.394" (10.00mm) datasheet.pdf
CONN PLUG 41POS CBL MNT W/SKTS datasheet.pdf
FUSE 125A 150V NON STD FAST datasheet.pdf
BODY datasheet.pdf
CAP ALUM 10UF 20% 25V RADIAL datasheet.pdf