Littelfuse 0230.750VXSP
0230.750VXSP picture photo
Mfg. Part Number
0230.750VXSP
Brief Description
FUSE GLASS 750MA 250VAC 125VDC
Datasheet Download
0230.750VXSP.pdf
Availability of 0230.750VXSP
QUANTITY
0230.750VXSP Order Process
Ship out your order
Specifications of 0230.750VXSP
Internal Part NumberEIS-0230.750VXSP
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesFuseology - Introduction to Fuses
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package5
Category Circuit Protection
FamilyFuses
Series230
PackagingBulk
Fuse TypeCartridge, Glass
Current Rating750mA
Voltage Rating - AC250V
Voltage Rating - DC125V
Response TimeSlow
Package / CaseCartridge, Non-Standard (Axial)
Mounting TypeThrough Hole
Breaking Capacity @ Rated Voltage35A AC, 10kA DC
Melting I²t2.95
ApprovalsCE, CSA, UL
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Color-
Size / Dimension0.177" Dia x 0.571" L (4.50mm x 14.50mm)
DC Cold Resistance0.343 Ohm
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)0230.750VXSP
Related Links0230.7, 0230.750VXSP Datasheet, Littelfuse Distributor
0230.750VXSP Details Description
Related parts for 0230.750VXSP
RES SMD 340 OHM 0.1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
CONN SOCKET SIMM 72POS VERT GOLD datasheet.pdf
CAP ALUM 1200UF 20% 6.3V RADIAL datasheet.pdf
SWITCH PUSHBUTTON DPDT 5A 125V datasheet.pdf
CONN EDGECARD 24POS .100 EYELET datasheet.pdf
CAP CER 4.7PF 200V NP0 1206 datasheet.pdf
BIT SET PHIL/SLOT W/HOLDER 7PC datasheet.pdf
Connector Socket 11 Position 0.050" (1.27mm) Gold Surface Mount, Right Angle datasheet.pdf
750 TB SPR PLU WF DOWN datasheet.pdf
BLOW-MOLDED PARTS datasheet.pdf
OSC XO 27.000MHZ LVCMOS SMD datasheet.pdf
CONN HSG RCPT FLANGE 32POS PIN datasheet.pdf