Littelfuse 0230001.MRT1EP
0230001.MRT1EP picture photo
Mfg. Part Number
0230001.MRT1EP
Manufacturer
Product Category
Fuses
Brief Description
FUSE GLASS 1A 250VAC 125VDC 2AG
Datasheet Download
0230001.MRT1EP.pdf
Availability of 0230001.MRT1EP
QUANTITY
0230001.MRT1EP Order Process
Ship out your order
Specifications of 0230001.MRT1EP
Internal Part NumberEIS-0230001.MRT1EP
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package1,000
Category Circuit Protection
FamilyFuses
Series230
PackagingTape & Reel (TR)
Fuse TypeCartridge, Glass
Current Rating1A
Voltage Rating - AC250V
Voltage Rating - DC125V
Response TimeSlow
Package / CaseCartridge, Non-Standard (Axial)
Mounting TypeThrough Hole
Breaking Capacity @ Rated Voltage35A AC, 10kA DC
Melting I²t5.64
ApprovalsCE, CSA, PSE, UL
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Color-
Size / Dimension0.177" Dia x 0.571" L (4.50mm x 14.50mm)
DC Cold Resistance0.212 Ohm
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)0230001.MRT1EP
Related Links0230001, 0230001.MRT1EP Datasheet, Littelfuse Distributor
0230001.MRT1EP Details Description
Related parts for 0230001.MRT1EP
FUSE RESETTABLE .20A 30V HLD SMD datasheet.pdf
FUSE AUTO 50A 32VDC BLADE datasheet.pdf
CBL RIBN 8COND 0.100 GRAY 100' datasheet.pdf
RES SMD 768 OHM 0.02% 1/10W 0603 datasheet.pdf
SWITCH PUSHBUTTON SPDT 6A 250V datasheet.pdf
CONN HSG RCPT FLANGE 5POS PIN datasheet.pdf
CONN PLUG 2POS INLINE W/PINS datasheet.pdf
RES 634 OHM 1/2W .1% AXIAL datasheet.pdf