Littelfuse 0230003.DRT2W
0230003.DRT2W picture photo
Mfg. Part Number
0230003.DRT2W
Brief Description
FUSE GLASS 3A 250VAC 2AG
Datasheet Download
0230003.DRT2W.pdf
Availability of 0230003.DRT2W
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
0230003.DRT2W Order Process
Ship out your order
Specifications of 0230003.DRT2W
Internal Part NumberEIS-0230003.DRT2W
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
Fuse TypeCartridge, Glass
Current Rating3A
Voltage Rating - AC250V
Voltage Rating - DC-
Mounting TypeThrough Hole
Breaking Capacity @ Rated Voltage100A
Melting I²t77
ApprovalsCSA, METI, UL
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Color-
Size / Dimension0.177" Dia x 0.571" L (4.50mm x 14.50mm)
DC Cold Resistance0.038 Ohm
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)0230003.DRT2W
Related Links023000, 0230003.DRT2W Datasheet, Littelfuse Distributor
0230003.DRT2W Details Description
Related parts for 0230003.DRT2W
CAP TANT 100UF 4V 20% 1411 datasheet.pdf
IC OPAMP GP 5.1MHZ RRO 8DIP datasheet.pdf
RES 150 OHM 6W 0.1% TO220 datasheet.pdf
IC ACCELERATOR I2C HOTSWAP 8DFN datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 48V 300W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 40V 50W datasheet.pdf
CONN PLUG 7POS INLINE W/PINS datasheet.pdf
HEATSINK 57.9X36.83X17.78MM T412 datasheet.pdf
CIR BRKR MAG-HYDR LEVER 10A datasheet.pdf
CAP CER 330PF 100V NP0 0805 datasheet.pdf