Littelfuse 0230003.DRT3SP
0230003.DRT3SP picture photo
Mfg. Part Number
0230003.DRT3SP
Brief Description
FUSE GLASS 3A 250VAC 125VDC 2AG
Datasheet Download
0230003.DRT3SP.pdf
Availability of 0230003.DRT3SP
QUANTITY
0230003.DRT3SP Order Process
Ship out your order
Specifications of 0230003.DRT3SP
Internal Part NumberEIS-0230003.DRT3SP
Fuse TypeCartridge, Glass
Current Rating3A
Voltage Rating - AC250V
Voltage Rating - DC125V
Mounting TypeThrough Hole
Breaking Capacity @ Rated Voltage35A AC, 10kA DC
Melting I²t77
ApprovalsCE, CSA, PSE, UL
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Color-
Size / Dimension0.177" Dia x 0.571" L (4.50mm x 14.50mm)
DC Cold Resistance0.0383 Ohm
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)0230003.DRT3SP
Related Links0230003, 0230003.DRT3SP Datasheet, Littelfuse Distributor
0230003.DRT3SP Details Description
Related parts for 0230003.DRT3SP
RES SMD 33.2K OHM 0.5% 1/8W 1206 datasheet.pdf
IC PWR 8-BIT SHIFT REGIS 20-SOIC datasheet.pdf
IC MCU 8BIT 8KB FLASH 28SOIC datasheet.pdf
PTC RESETTABLE RADIAL 30V 1.35 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5V 50W datasheet.pdf
Connector Quick Connect Receptacle 18-20 AWG 0.103" (2.62mm) Crimp datasheet.pdf
CONN EDGECARD 20POS .100" datasheet.pdf
508 TB SOCKET CLOSE VER datasheet.pdf
CAP CER 1800PF 4KV X7R RADIAL datasheet.pdf
GUIDE CABLE datasheet.pdf
CONN HSG RCPT JAM NUT 5POS SKT datasheet.pdf