Littelfuse 0230007.DRT2W
0230007.DRT2W picture photo
Mfg. Part Number
0230007.DRT2W
Brief Description
FUSE GLASS 7A 125VAC 2AG
Datasheet Download
0230007.DRT2W.pdf
Availability of 0230007.DRT2W
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
0230007.DRT2W Order Process
Ship out your order
Specifications of 0230007.DRT2W
Internal Part NumberEIS-0230007.DRT2W
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
Fuse TypeCartridge, Glass
Current Rating7A
Voltage Rating - AC125V
Voltage Rating - DC-
Mounting TypeThrough Hole
Breaking Capacity @ Rated Voltage400A
Melting I²t464
ApprovalscUL, METI
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Color-
Size / Dimension0.177" Dia x 0.571" L (4.50mm x 14.50mm)
DC Cold Resistance0.0115 Ohm
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)0230007.DRT2W
Related Links023000, 0230007.DRT2W Datasheet, Littelfuse Distributor
0230007.DRT2W Details Description
Related parts for 0230007.DRT2W
IC OPAMP GP 8MHZ RRO 16TSSOP datasheet.pdf
Connector Receptacle 50 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
CONN EDGECARD 16POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
IC REG BUCK BOOST INV ADJ 8MSOP datasheet.pdf
CONN FFC BOTTOM 26POS 0.50MM R/A datasheet.pdf
RES 18.7K OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
XCEDE 4PRAR 8COL datasheet.pdf
DIODE SCHOTTKY 30V 3A AXIAL datasheet.pdf
CONN EDGECARD 20POS .100" datasheet.pdf
RES SMD 255K OHM 1% 1/16W 0402 datasheet.pdf
CAP FILM 160NF 5% 250VDC RAD datasheet.pdf