United Chemi-Con E36D400LPN763UEE3M
E36D400LPN763UEE3M picture photo
Mfg. Part Number
E36D400LPN763UEE3M
Brief Description
CAP ALUM 76000UF 40V SCREW
Datasheet Download
E36D400LPN763UEE3M.pdf
Availability of E36D400LPN763UEE3M
QUANTITY
E36D400LPN763UEE3M Order Process
Ship out your order
Specifications of E36D400LPN763UEE3M
Internal Part NumberEIS-E36D400LPN763UEE3M
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package16
PackagingBulk
Capacitance76000µF
Tolerance-10%, +75%
Voltage Rating40V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.2000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current-
Impedance-
Lead Spacing1.250" (31.75mm)
Size / Dimension3.000" Dia (76.20mm)
Height - Seated (Max)5.625" (142.88mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)E36D400LPN763UEE3M
Related LinksE36D400LP, E36D400LPN763UEE3M Datasheet, United Chemi-Con Distributor
E36D400LPN763UEE3M Details Description
Related parts for E36D400LPN763UEE3M
CONN JACK 20POS MALE CIRC datasheet.pdf
TRIMMER 33K OHM 0.1W SMD datasheet.pdf
CAP ALUM 1000UF 20% 63V RADIAL datasheet.pdf
IC OFFLINE SWIT UVLO 8SOIC datasheet.pdf
AC/DC DESKTOP ADAPTER 24V 60W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 72V 75W datasheet.pdf
INSULATION ANVIL datasheet.pdf
RES SMD 7.32K OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
RES 250 OHM 2.25W 5% AXIAL datasheet.pdf
D-Sub Connector Receptacle, Female Sockets 9 Position Through Hole, Right Angle Solder datasheet.pdf
POLYSWITCH PTC RESET 0.5A datasheet.pdf
4700UF 40V 30X40MM 105C 5000H datasheet.pdf