Littelfuse 023002.5DRT3SP
023002.5DRT3SP picture photo
Mfg. Part Number
023002.5DRT3SP
Manufacturer
Product Category
Fuses
Brief Description
FUSE GLASS 2.5A 250VAC 125VDC
Datasheet Download
023002.5DRT3SP.pdf
Availability of 023002.5DRT3SP
QUANTITY
023002.5DRT3SP Order Process
Ship out your order
Specifications of 023002.5DRT3SP
Internal Part NumberEIS-023002.5DRT3SP
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package1,500
Category Circuit Protection
FamilyFuses
Series230
PackagingTape & Reel (TR)
Fuse TypeCartridge, Glass
Current Rating2.5A
Voltage Rating - AC250V
Voltage Rating - DC125V
Response TimeSlow
Package / CaseCartridge, Non-Standard (Axial)
Mounting TypeThrough Hole
Breaking Capacity @ Rated Voltage35A AC, 10kA DC
Melting I²t50
ApprovalsCE, CSA, PSE, UL
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Color-
Size / Dimension0.177" Dia x 0.571" L (4.50mm x 14.50mm)
DC Cold Resistance0.0502 Ohm
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)023002.5DRT3SP
Related Links023002., 023002.5DRT3SP Datasheet, Littelfuse Distributor
023002.5DRT3SP Details Description
Related parts for 023002.5DRT3SP
RES SMD 1.24K OHM 0.1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
Connector Receptacle 6 Position 0.100" (2.54mm) Gold Surface Mount, Right Angle datasheet.pdf
CONN EDGECARD 62POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
RES SMD 330K OHM 5% 1/32W 01005 datasheet.pdf
TVS DIODE 51VWM 86.52VC SMD datasheet.pdf
CAP ALUM 10UF 20% 35V RADIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.5V 100W datasheet.pdf
RES 1.58K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN HSG RCPT JAM NUT 39POS SKT datasheet.pdf