Littelfuse 02302.25DRT2P
02302.25DRT2P picture photo
Mfg. Part Number
02302.25DRT2P
Manufacturer
Product Category
Fuses
Brief Description
FUSE GLASS 2.25A 250VAC 125VDC
Datasheet Download
02302.25DRT2P.pdf
Availability of 02302.25DRT2P
QUANTITY
02302.25DRT2P Order Process
Ship out your order
Specifications of 02302.25DRT2P
Internal Part NumberEIS-02302.25DRT2P
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package1,500
Category Circuit Protection
FamilyFuses
Series230
PackagingTape & Reel (TR)
Fuse TypeCartridge, Glass
Current Rating2.25A
Voltage Rating - AC250V
Voltage Rating - DC125V
Response TimeSlow
Package / CaseCartridge, Non-Standard (Axial)
Mounting TypeThrough Hole
Breaking Capacity @ Rated Voltage35A AC, 10kA DC
Melting I²t39
ApprovalsCE, CSA, PSE, UL
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Color-
Size / Dimension0.177" Dia x 0.571" L (4.50mm x 14.50mm)
DC Cold Resistance0.0567 Ohm
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)02302.25DRT2P
Related Links02302., 02302.25DRT2P Datasheet, Littelfuse Distributor
02302.25DRT2P Details Description
Related parts for 02302.25DRT2P
RES 8.2K OHM 1/4W 5% AXIAL datasheet.pdf
FLEX CABLE - AFJ08A/AE08/AFH08T datasheet.pdf
IC DAC 16BIT DUAL 1GSPS 100TQFP datasheet.pdf
CAP MICA 15PF 0.5PF 500V RADIAL datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 14 Circuit 0.325" (8.26mm) datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 8V 300W datasheet.pdf
RES 523 OHM 1/20W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 10POS PIN datasheet.pdf
CABLE 10COND 18AWG SHLD 100' datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 18 Circuit 0.325" (8.26mm) datasheet.pdf
TV 43C 23#20 20#16 SKT RECP datasheet.pdf
680UF 420V 35X70MM 85C 10000H datasheet.pdf