Yageo MCF-25JR-510R
MCF-25JR-510R picture photo
Mfg. Part Number
MCF-25JR-510R
Brief Description
RES SMD 510 OHM 5% 1/4W MELF
Datasheet Download
MCF-25JR-510R.pdf
Availability of MCF-25JR-510R
QUANTITY
MCF-25JR-510R Order Process
Ship out your order
Specifications of MCF-25JR-510R
Internal Part NumberEIS-MCF-25JR-510R
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package2,000
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)510
Tolerance±5%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionCarbon Film
Features-
Temperature Coefficient0/ -350ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / CaseMELF, 0207
Supplier Device PackageMELF
Size / Dimension0.087" Dia x 0.232" L (2.20mm x 5.90mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MCF-25JR-510R
Related LinksMCF-25, MCF-25JR-510R Datasheet, Yageo Distributor
MCF-25JR-510R Details Description
Related parts for MCF-25JR-510R
SWITCH SLIDE DPDT 4A 125V datasheet.pdf
RES SMD 82.5KOHM 0.25% 1/4W 1206 datasheet.pdf
MP CONFIGURABLE POWER SUPPLY datasheet.pdf
CONN HEADER BKWY SMD GOLD 98POS datasheet.pdf
CONN RCPT 55POS JAM NUT W/PINS datasheet.pdf
PAC-S400-HE20 CBL ASSY datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 3.3V 50W datasheet.pdf