Vicor Corporation VE-24L-CW-F4
VE-24L-CW-F4 picture photo
Mfg. Part Number
VE-24L-CW-F4
Manufacturer
Product Category
DC DC Converters
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 28V 100W
Datasheet Download
VE-24L-CW-F4.pdf
Availability of VE-24L-CW-F4
QUANTITY
VE-24L-CW-F4 Order Process
Ship out your order
Specifications of VE-24L-CW-F4
Internal Part NumberEIS-VE-24L-CW-F4
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Design ResourcesVI-200, VI-J00 Design Guide, Appl Manual
Standard Package1
Category Power Supplies - Board Mount
FamilyDC DC Converters
SeriesVE-200
PackagingBulk
TypeIsolated Module
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)55V
Voltage - Input (Max)100V
Voltage - Output 128V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)3.57A
Power (Watts) - Manufacture Series100W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
FeaturesOCP, OTP, OVP, SCP
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseFull Brick
Size / Dimension4.60" L x 1.86" W x 1.05" H (116.8mm x 47.2mm x 26.7mm)
Operating Temperature-25°C ~ 85°C
Efficiency90%
Power (Watts) - Max100W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)VE-24L-CW-F4
Related LinksVE-24L, VE-24L-CW-F4 Datasheet, Vicor Corporation Distributor
VE-24L-CW-F4 Details Description
Related parts for VE-24L-CW-F4
IC SWITCH QUAD SPST 16DIP datasheet.pdf
IC COMPARATOR DUAL ECL 20PLCC datasheet.pdf
CONN EDGECARD 20POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 24POS .156 EXTEND datasheet.pdf
SENSOR PROX NC 12-24VDC 2MM datasheet.pdf
CAP CER 2200PF 100V X8R 0603 datasheet.pdf
VS CONFIGURABLE POWER SUPPLY datasheet.pdf
RES 5K OHM 0.3W 0.01% RADIAL datasheet.pdf