Littelfuse 02302.25HXSW
02302.25HXSW picture photo
Mfg. Part Number
02302.25HXSW
Manufacturer
Product Category
Fuses
Brief Description
FUSE GLASS 2.25A 250VAC 2AG
Datasheet Download
02302.25HXSW.pdf
Availability of 02302.25HXSW
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
02302.25HXSW Order Process
Ship out your order
Specifications of 02302.25HXSW
Internal Part NumberEIS-02302.25HXSW
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesFuseology - Introduction to Fuses
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package100
Category Circuit Protection
FamilyFuses
Series230
PackagingBulk
Fuse TypeCartridge, Glass
Current Rating2.25A
Voltage Rating - AC250V
Voltage Rating - DC-
Response TimeSlow
Package / CaseCartridge, Non-Standard (Axial)
Mounting TypeThrough Hole
Breaking Capacity @ Rated Voltage100A
Melting I²t39
ApprovalsCSA, METI, UL
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Color-
Size / Dimension0.177" Dia x 0.571" L (4.50mm x 14.50mm)
DC Cold Resistance0.0562 Ohm
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)02302.25HXSW
Related Links02302., 02302.25HXSW Datasheet, Littelfuse Distributor
02302.25HXSW Details Description
Related parts for 02302.25HXSW
RES SMD 8.06KOHM 0.1% 1/16W 0402 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 34POS .100 R/A PCB datasheet.pdf
CONN EDGECARD 80POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
OSC XO 14.7456MHZ LVPECL SMD datasheet.pdf
CAP FILM 0.068UF 5% 630VDC RAD datasheet.pdf
MP CONFIGURABLE POWER SUPPLY datasheet.pdf
CONN PLUG 11POS STRGHT W/PINS datasheet.pdf
HEATSINK 45X45X15MM L-TAB datasheet.pdf
HEATSINK 45X45X35MM L-TAB datasheet.pdf
CONN RCPT 26POS JAM NUT PIN datasheet.pdf