Littelfuse 02302.25MRT1SSP
02302.25MRT1SSP picture photo
Mfg. Part Number
02302.25MRT1SSP
Brief Description
FUSE GLASS 2.25A 250VAC 125VDC
Datasheet Download
02302.25MRT1SSP.pdf
Availability of 02302.25MRT1SSP
QUANTITY
02302.25MRT1SSP Order Process
Ship out your order
Specifications of 02302.25MRT1SSP
Internal Part NumberEIS-02302.25MRT1SSP
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package1,000
Series230
PackagingTape & Reel (TR)
Fuse TypeCartridge, Glass
Current Rating2.25A
Voltage Rating - AC250V
Voltage Rating - DC125V
Mounting TypeThrough Hole
Breaking Capacity @ Rated Voltage35A AC, 10kA DC
Melting I²t39
ApprovalsCE, CSA, PSE, UL
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Color-
Size / Dimension0.177" Dia x 0.571" L (4.50mm x 14.50mm)
DC Cold Resistance0.0567 Ohm
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)02302.25MRT1SSP
Related Links02302.2, 02302.25MRT1SSP Datasheet, Littelfuse Distributor
02302.25MRT1SSP Details Description
Related parts for 02302.25MRT1SSP
DC/DC CONVERTER 0.8-3.6V 79W datasheet.pdf
RUBBER SPLICING TAPE 1.5" X 22' datasheet.pdf
IC MCU 8BIT 64KB FLASH 64TQFP datasheet.pdf
IC OPAMP GP 2.5KHZ RRO 5-HVSOF datasheet.pdf
RES 8.66 OHM 1% 1/2W AXIAL datasheet.pdf
IE MINIFIBERLINX-II/TELCO MOD TP datasheet.pdf
HEATSINK 25X25X15MM R-TAB T766 datasheet.pdf
CIR BRKR MAG-HYDR LEVER 2A datasheet.pdf
37POS F FILTER 1300PF datasheet.pdf
MARKERS datasheet.pdf
RMW-10/3-1200/U-0 datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 32POS PIN datasheet.pdf