Littelfuse 02302.25MRT1SSP
02302.25MRT1SSP picture photo
Mfg. Part Number
02302.25MRT1SSP
Manufacturer
Product Category
Fuses
Brief Description
FUSE GLASS 2.25A 250VAC 125VDC
Datasheet Download
02302.25MRT1SSP.pdf
Availability of 02302.25MRT1SSP
QUANTITY
02302.25MRT1SSP Order Process
Ship out your order
Specifications of 02302.25MRT1SSP
Internal Part NumberEIS-02302.25MRT1SSP
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package1,000
Category Circuit Protection
FamilyFuses
Series230
PackagingTape & Reel (TR)
Fuse TypeCartridge, Glass
Current Rating2.25A
Voltage Rating - AC250V
Voltage Rating - DC125V
Response TimeSlow
Package / CaseCartridge, Non-Standard (Axial)
Mounting TypeThrough Hole
Breaking Capacity @ Rated Voltage35A AC, 10kA DC
Melting I²t39
ApprovalsCE, CSA, PSE, UL
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Color-
Size / Dimension0.177" Dia x 0.571" L (4.50mm x 14.50mm)
DC Cold Resistance0.0567 Ohm
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)02302.25MRT1SSP
Related Links02302.2, 02302.25MRT1SSP Datasheet, Littelfuse Distributor
02302.25MRT1SSP Details Description
Related parts for 02302.25MRT1SSP
TERM BLOCK PLUG 8POS STR 5MM datasheet.pdf
OPTOISOLATOR 3.75KV TRANS 4-SOP datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 24V 75W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 36V 100W datasheet.pdf
Crystal 12.0000MHz 30ppm 18pF 50 Ohm -20°C - 70°C Surface Mount 2-SMD datasheet.pdf
RES 460 OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
CARD GDE ESD PIN CPCI VME64 50PC datasheet.pdf
HEATSINK 45X45X35MM L-TAB datasheet.pdf
HEATSINK 30X30X30MM R-TAB datasheet.pdf
CONN PLUG 100POS CABLE SKT datasheet.pdf
CONN FRONT CAP 36POS SKT HOUSING datasheet.pdf