Littelfuse 02302.25VXSP
02302.25VXSP picture photo
Mfg. Part Number
02302.25VXSP
Brief Description
FUSE GLASS 2.25A 250VAC 125VDC
Datasheet Download
02302.25VXSP.pdf
Availability of 02302.25VXSP
QUANTITY
02302.25VXSP Order Process
Ship out your order
Specifications of 02302.25VXSP
Internal Part NumberEIS-02302.25VXSP
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesFuseology - Introduction to Fuses
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package5
Series230
PackagingBulk
Fuse TypeCartridge, Glass
Current Rating2.25A
Mounting TypeThrough Hole
Breaking Capacity @ Rated Voltage100A AC, 10kA DC
Melting I²t39
ApprovalsCE, CSA, PSE, UL
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Color-
Size / Dimension0.177" Dia x 0.571" L (4.50mm x 14.50mm)
DC Cold Resistance0.0567 Ohm
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)02302.25VXSP
Related Links02302., 02302.25VXSP Datasheet, Littelfuse Distributor
02302.25VXSP Details Description
Related parts for 02302.25VXSP
RES SMD 649 OHM 0.05% 1/8W 0805 datasheet.pdf
MOSFET N-CH 85V 100A TO-220 datasheet.pdf
OSC VCXO 1.024GHZ LVPECL SMD datasheet.pdf
CONN HEADER 4POS R/A T/H TIN datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 5POS 5.08MM datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 12V 200W datasheet.pdf
CONN HSG RCPT FLANGE 128POS SKT datasheet.pdf
RES 100 OHM 1W 1% AXIAL datasheet.pdf
TVS DIODE 3VWM QFN8L datasheet.pdf
HEATSINK 40X40X15MM L-TAB datasheet.pdf
CAP FILM 0.2UF 5% 630VDC AXIAL datasheet.pdf