Littelfuse 0233004.MRET1P
0233004.MRET1P picture photo
Mfg. Part Number
0233004.MRET1P
Brief Description
FUSE GLASS 4A 125VAC 5X20MM
Datasheet Download
0233004.MRET1P.pdf
Availability of 0233004.MRET1P
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
0233004.MRET1P Order Process
Ship out your order
Specifications of 0233004.MRET1P
Internal Part NumberEIS-0233004.MRET1P
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
Series233
PackagingTape & Reel (TR)
Fuse TypeCartridge, Glass
Current Rating4A
Response TimeMedium
Package / Case5mm x 20mm (Axial)
Mounting TypeThrough Hole
Breaking Capacity @ Rated Voltage10kA
Melting I²t51.61
ApprovalsCE, CSA, KC, PSE, UL
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Color-
Size / Dimension0.228" Dia x 0.886" L (5.80mm x 22.50mm)
DC Cold Resistance0.0293 Ohm
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)0233004.MRET1P
Related Links0233004, 0233004.MRET1P Datasheet, Littelfuse Distributor
0233004.MRET1P Details Description
Related parts for 0233004.MRET1P
IC REG LDO 3.3V 0.15A 6MLF datasheet.pdf
CARD EDGE 60POS DL .100X.200 BLK datasheet.pdf
D-Sub Connector Receptacle, Female Sockets 62 Position Panel Mount Crimp datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 40V 75W datasheet.pdf
RES 6.49K OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
GDT 900V 20% 5KA THROUGH HOLE datasheet.pdf
HEATSINK 40X40X35MM L-TAB datasheet.pdf
CAP TANT 100UF 10% 15V 2915 datasheet.pdf
DGTL ISO 3KV 4CH GEN PURP 16SOIC datasheet.pdf
EMI FILTER PI TYPE datasheet.pdf
CAP CER 3300PF 50V X7R 1206 datasheet.pdf