Littelfuse 0235.400H
0235.400H picture photo
Mfg. Part Number
0235.400H
Brief Description
FUSE GLASS 400MA 250VAC 5X20MM
Datasheet Download
0235.400H.pdf
Availability of 0235.400H
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
0235.400H Order Process
Ship out your order
Specifications of 0235.400H
Internal Part NumberEIS-0235.400H
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesFuseology - Introduction to Fuses
Standard Package100
Category Circuit Protection
FamilyFuses
Series235
PackagingBulk
Fuse TypeCartridge, Glass
Current Rating400mA
Voltage Rating - AC250V
Voltage Rating - DC-
Response TimeFast
Package / Case5mm x 20mm
Mounting TypeHolder
Breaking Capacity @ Rated Voltage35A
Melting I²t0.06
ApprovalsCSA, UL
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Color-
Size / Dimension0.205" Dia x 0.787" L (5.20mm x 20.00mm)
DC Cold Resistance1.08 Ohm
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)0235.400H
Related Links0235, 0235.400H Datasheet, Littelfuse Distributor
0235.400H Details Description
Related parts for 0235.400H
IC ADC 24BIT SIG-DEL 1CH 16TSSOP datasheet.pdf
CONN EDGECARD 50POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
IC LEAD-ACID BATT CHARGER 16DIP datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 48V 75W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 72V 25W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 2V 40W datasheet.pdf
CAP TANT 100UF 20% 6V AXIAL datasheet.pdf
TOOL KIT 50212-8000 *690372098 datasheet.pdf
RES SMD 18 OHM 1% 0.4W 0805 datasheet.pdf
CONN FPC BOTTOM 4POS 0.50MM R/A datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 15 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf