Littelfuse 02351.25MXP
02351.25MXP picture photo
Mfg. Part Number
02351.25MXP
Brief Description
FUSE GLASS 1.25A 250VAC 5X20MM
Datasheet Download
02351.25MXP.pdf
Availability of 02351.25MXP
QUANTITY
02351.25MXP Order Process
Ship out your order
Specifications of 02351.25MXP
Internal Part NumberEIS-02351.25MXP
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesFuseology - Introduction to Fuses
Standard Package1,000
Fuse TypeCartridge, Glass
Current Rating1.25A
Response TimeFast
Package / Case5mm x 20mm
Mounting TypeHolder
Breaking Capacity @ Rated Voltage100A
Melting I²t1.085
ApprovalsCE, CSA, KC, PSE, UL
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Color-
Size / Dimension0.205" Dia x 0.787" L (5.20mm x 20.00mm)
DC Cold Resistance0.1055 Ohm
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)02351.25MXP
Related Links02351, 02351.25MXP Datasheet, Littelfuse Distributor
02351.25MXP Details Description
Related parts for 02351.25MXP
IC MCU 8BIT 768B OTP 18SOIC datasheet.pdf
SWITCH PUSH SPST-NO 10A 110V datasheet.pdf
CONN HEADER 2POS DL R/A TIN SMD datasheet.pdf
CONN HEADER 5POS .156 30 GOLD datasheet.pdf
IC FPGA 134 I/O 208QFP datasheet.pdf
IC EEPROM 8KBIT 10MHZ 8MSOP datasheet.pdf
TERM BLOCK HDR 5POS R/A 7.62MM datasheet.pdf
CONN 3POS FEMALE RCPT RND FLANGE datasheet.pdf
CAP ALUM 820UF 20% 450V RADIAL datasheet.pdf
CONN EDGE DUAL .050 EXTEND 110PO datasheet.pdf
HEATSINK 40X40X20MM R-TAB T766 datasheet.pdf
CAP FILM 0.015UF 5% 1250VDC AXIA datasheet.pdf