Vishay/Dale CMF55499K00FKEA
CMF55499K00FKEA picture photo
Mfg. Part Number
CMF55499K00FKEA
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 499K OHM 1/2W 1% AXIAL
Datasheet Download
CMF55499K00FKEA.pdf
Availability of CMF55499K00FKEA
QUANTITY
CMF55499K00FKEA Order Process
Ship out your order
Specifications of CMF55499K00FKEA
Internal Part NumberEIS-CMF55499K00FKEA
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package5,000
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesCMF
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)499k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.5W, 1/2W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 175°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.090" Dia x 0.240" L (2.29mm x 6.10mm)
Height-
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CMF55499K00FKEA
Related LinksCMF5549, CMF55499K00FKEA Datasheet, Vishay/Dale Distributor
CMF55499K00FKEA Details Description
Related parts for CMF55499K00FKEA
FILTER LINE 2MH 5A VERTICAL datasheet.pdf
ADM16T/AE16G/ADM16T datasheet.pdf
IC REG LDO 2.8V 0.5A 20HTSSOP datasheet.pdf
CAP ALUM 560UF 20% 450V SNAP datasheet.pdf
CONN EDGECARD 72POS R/A .125 SLD datasheet.pdf
FIXED IND 400NH 38A 0.91 MOHM datasheet.pdf
CABLE 2COND 22AWG BLUE/RED datasheet.pdf
HEADER BERGSTIK STR datasheet.pdf
CONN TERM BLOCK datasheet.pdf
CONN EDGECARD 30POS .125" datasheet.pdf