Littelfuse 0239.200HXE
0239.200HXE picture photo
Mfg. Part Number
0239.200HXE
Manufacturer
Product Category
Fuses
Brief Description
FUSE GLASS 200MA 250VAC 5X20MM
Datasheet Download
0239.200HXE.pdf
Availability of 0239.200HXE
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
0239.200HXE Order Process
Ship out your order
Specifications of 0239.200HXE
Internal Part NumberEIS-0239.200HXE
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesFuseology - Introduction to Fuses
Standard Package100
Category Circuit Protection
FamilyFuses
Series239
PackagingBulk
Fuse TypeCartridge, Glass
Current Rating200mA
Voltage Rating - AC250V
Voltage Rating - DC-
Response TimeSlow
Package / Case5mm x 20mm (Axial)
Mounting TypeThrough Hole
Breaking Capacity @ Rated Voltage35A
Melting I²t0.17
ApprovalsCSA, K-MARK, METI, UL
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Color-
Size / Dimension0.228" Dia x 0.886" L (5.80mm x 22.50mm)
DC Cold Resistance3.9 Ohm
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)0239.200HXE
Related Links0239., 0239.200HXE Datasheet, Littelfuse Distributor
0239.200HXE Details Description
Related parts for 0239.200HXE
HDI-H 24VAC datasheet.pdf
TVS DIODE 28VWM 48VC AXIAL datasheet.pdf
8347-8 WIRE STOP datasheet.pdf
RES 24.9K OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN HEADER 10POS .100" TIN datasheet.pdf
CIRCUIT BREAKER MAG-HYDR LEVER datasheet.pdf
SAFETY MAT 1200X1000MM datasheet.pdf
HEATSINK 45X45X20MM XCUT T766 datasheet.pdf
CONN RCPT 6POS WALL MNT SKT datasheet.pdf
CONN HSG PLUG 5POS STRGHT SKT datasheet.pdf
OSC MEMS PROG 2.5X2.0MM 1.8V datasheet.pdf
CONN RCPT 1.25MM 19POS SMD R/A datasheet.pdf