Stackpole Electronics Inc. RMCF2512FT16K2
RMCF2512FT16K2 picture photo
Mfg. Part Number
RMCF2512FT16K2
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 16.2K OHM 1% 1W 2512
Datasheet Download
RMCF2512FT16K2.pdf
Availability of RMCF2512FT16K2
QUANTITY
RMCF2512FT16K2 Order Process
Ship out your order
Specifications of RMCF2512FT16K2
Internal Part NumberEIS-RMCF2512FT16K2
ConditionNew & Unused, Original Sealed
RoHS InformationRoHS Compliance
PCN Part NumberGlobal Part Number 9/Aug/2010
Standard Package4,000
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesRMCF
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)16.2k
Tolerance±1%
Power (Watts)1W
CompositionThick Film
FeaturesAutomotive AEC-Q200
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case2512 (6432 Metric)
Supplier Device Package2512
Size / Dimension0.248" L x 0.126" W (6.30mm x 3.20mm)
Height0.028" (0.70mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RMCF2512FT16K2
Related LinksRMCF251, RMCF2512FT16K2 Datasheet, Stackpole Electronics Inc. Distributor
RMCF2512FT16K2 Details Description
Related parts for RMCF2512FT16K2
OPTOISOLTR 5KV TRANSISTOR 4-DIL datasheet.pdf
LED MATRIX 5X7 .7" 565NM GRN CA datasheet.pdf
CONN SPRING CONT 28 POS .236 SMD datasheet.pdf
CONN HEADER BRKWAY 2POS SGL .100 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 85V 50W datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 9POS STR 3.81MM datasheet.pdf
IC OSC VCXO 25MHZ 6-CLCC datasheet.pdf
IC AMPLIFIER DRIVER datasheet.pdf
CAP CER 22PF 440VAC U2J RADIAL datasheet.pdf