Littelfuse 0239.200HXEP
0239.200HXEP picture photo
Mfg. Part Number
0239.200HXEP
Manufacturer
Product Category
Fuses
Brief Description
FUSE GLASS 200MA 250VAC 5X20MM
Datasheet Download
0239.200HXEP.pdf
Availability of 0239.200HXEP
QUANTITY
0239.200HXEP Order Process
Ship out your order
Specifications of 0239.200HXEP
Internal Part NumberEIS-0239.200HXEP
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesFuseology - Introduction to Fuses
Standard Package100
Category Circuit Protection
FamilyFuses
Series239
PackagingBulk
Fuse TypeCartridge, Glass
Current Rating200mA
Voltage Rating - AC250V
Voltage Rating - DC-
Response TimeSlow
Package / Case5mm x 20mm (Axial)
Mounting TypeThrough Hole
Breaking Capacity @ Rated Voltage35A
Melting I²t0.165
ApprovalsCE, CSA, KC, UL
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Color-
Size / Dimension0.217" Dia x 0.846" L (5.50mm x 21.50mm)
DC Cold Resistance3.8725 Ohm
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)0239.200HXEP
Related Links0239.2, 0239.200HXEP Datasheet, Littelfuse Distributor
0239.200HXEP Details Description
Related parts for 0239.200HXEP
FIXED IND 1.4UH 13A 4.1 MOHM SMD datasheet.pdf
IC MCU 8BIT 32KB OTP 44PLCC datasheet.pdf
IC GATE XOR 4CH 2-INP 14-SO datasheet.pdf
RES 75K OHM 1/8W 5% CARBON FILM datasheet.pdf
BUZZER MAGN 1-40V 2KHZ PCB datasheet.pdf
IDC CABLE- AKR16B/AE16G/AKR16B datasheet.pdf
CAP TANT 4.7UF 25V 10% 2910 datasheet.pdf
RES 5 OHM 8W 1% TO220 datasheet.pdf
EXTERNAL MULTIMODE MEDIA CONVERT datasheet.pdf
HEATSINK 30X30X30MM R-TAB datasheet.pdf
RES 464 OHM 0.6W 1% AXIAL datasheet.pdf
1700 MHz to 2400 MHz GaAs Matched RF PA Predriver IC datasheet.pdf