Littelfuse 0239.200HXEP
0239.200HXEP picture photo
Mfg. Part Number
0239.200HXEP
Brief Description
FUSE GLASS 200MA 250VAC 5X20MM
Datasheet Download
0239.200HXEP.pdf
Availability of 0239.200HXEP
QUANTITY
0239.200HXEP Order Process
Ship out your order
Specifications of 0239.200HXEP
Internal Part NumberEIS-0239.200HXEP
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesFuseology - Introduction to Fuses
Standard Package100
Fuse TypeCartridge, Glass
Current Rating200mA
Response TimeSlow
Package / Case5mm x 20mm (Axial)
Mounting TypeThrough Hole
Breaking Capacity @ Rated Voltage35A
Melting I²t0.165
ApprovalsCE, CSA, KC, UL
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Color-
Size / Dimension0.217" Dia x 0.846" L (5.50mm x 21.50mm)
DC Cold Resistance3.8725 Ohm
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)0239.200HXEP
Related Links0239.2, 0239.200HXEP Datasheet, Littelfuse Distributor
0239.200HXEP Details Description
Related parts for 0239.200HXEP
TRANS PNP 12V 4A TSMT3 datasheet.pdf
IC D/A CONV 12BIT R-R DUAL 8SOIC datasheet.pdf
SWITCH ROCKER SPDT 10A 250V datasheet.pdf
DIODE GEN PURP 400V 5A DO214AB datasheet.pdf
CAP CER 1000PF 200V X7R 0805 datasheet.pdf
RF USB STICK ANT datasheet.pdf
CAP CER 6.8UF 10V X7R 1206 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 13.8V 100W datasheet.pdf
3/4" X 20 YDS datasheet.pdf
CONN HEADER STRT datasheet.pdf
HEATSINK 40X40X25MM R-TAB T766 datasheet.pdf
CAP CER 0.068UF 100V X7R 0805 datasheet.pdf