Littelfuse 0239.300HXP
0239.300HXP picture photo
Mfg. Part Number
0239.300HXP
Brief Description
FUSE GLASS 300MA 250VAC 5X20MM
Datasheet Download
0239.300HXP.pdf
Availability of 0239.300HXP
QUANTITY
0239.300HXP Order Process
Ship out your order
Specifications of 0239.300HXP
Internal Part NumberEIS-0239.300HXP
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesFuseology - Introduction to Fuses
Standard Package100
Category Circuit Protection
FamilyFuses
Series239
PackagingBulk
Fuse TypeCartridge, Glass
Current Rating300mA
Voltage Rating - AC250V
Voltage Rating - DC-
Response TimeSlow
Package / Case5mm x 20mm
Mounting TypeHolder
Breaking Capacity @ Rated Voltage35A
Melting I²t0.615
ApprovalsCE, CSA, KC, UL
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Color-
Size / Dimension0.205" Dia x 0.787" L (5.20mm x 20.00mm)
DC Cold Resistance2.3 Ohm
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)0239.300HXP
Related Links0239., 0239.300HXP Datasheet, Littelfuse Distributor
0239.300HXP Details Description
Related parts for 0239.300HXP
IC D-TYPE POS TRG SNGL 20SSOP datasheet.pdf
RES SMD 715K OHM 1% 1/2W 1206 datasheet.pdf
BOX S STEEL NATURAL 20"L X 24"W datasheet.pdf
CAP TANT 330UF 16V 10% 2824 datasheet.pdf
CAP CER 1200PF 50V X7R RADIAL datasheet.pdf
DSUB MIXED EXTRACT TOOL PWR COAX datasheet.pdf
CONN HEADER 6POS R/A WHITE datasheet.pdf
CONN PLUG 6POS STRGHT W/PINS datasheet.pdf
HEX STANDOFF M4 NYLON 26MM datasheet.pdf
A5E INDEX POSITION DRIVE SINGLE datasheet.pdf
CRYSTAL 40.000 MHZ 18PF SMT datasheet.pdf
CONN SPRING LOAD 16POS SMT 5MM datasheet.pdf