Littelfuse 0239.500TXP
0239.500TXP picture photo
Mfg. Part Number
0239.500TXP
Brief Description
FUSE GLASS 500MA 250VAC 5X20MM
Datasheet Download
0239.500TXP.pdf
Availability of 0239.500TXP
QUANTITY
0239.500TXP Order Process
Ship out your order
Specifications of 0239.500TXP
Internal Part NumberEIS-0239.500TXP
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesFuseology - Introduction to Fuses
Standard Package10
Fuse TypeCartridge, Glass
Current Rating500mA
Response TimeSlow
Package / Case5mm x 20mm
Mounting TypeHolder
Breaking Capacity @ Rated Voltage35A
Melting I²t1.985
ApprovalsCE, CSA, KC, UL
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Color-
Size / Dimension0.205" Dia x 0.787" L (5.20mm x 20.00mm)
DC Cold Resistance0.909 Ohm
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)0239.500TXP
Related Links0239., 0239.500TXP Datasheet, Littelfuse Distributor
0239.500TXP Details Description
Related parts for 0239.500TXP
DIODE ZENER 18V 500MW DO35 datasheet.pdf
IC MPU/RESET CIRC 4.38V SC70-4 datasheet.pdf
METRAL 4RX8M RA RCP STB datasheet.pdf
IC OPAMP VFB 350MHZ 8SOIC datasheet.pdf
IC POST AMP CML LP LIMIT 16-MLF datasheet.pdf
CONN PLUG 6POS STRAIGHT W/PINS datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 6.5V 100W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 52V 100W datasheet.pdf
CABLE 5COND 10AWG SLATE 1000' datasheet.pdf
DIODE ZENER 11V 2W DO204AL datasheet.pdf
CONN HSG PLUG 3POS STRGHT SKT datasheet.pdf
RES 76.8K OHM 0.6W 1% AXIAL datasheet.pdf