Littelfuse 0239.600MXP
0239.600MXP picture photo
Mfg. Part Number
0239.600MXP
Manufacturer
Product Category
Fuses
Brief Description
FUSE GLASS 600MA 250VAC 5X20MM
Datasheet Download
0239.600MXP.pdf
Availability of 0239.600MXP
QUANTITY
0239.600MXP Order Process
Ship out your order
Specifications of 0239.600MXP
Internal Part NumberEIS-0239.600MXP
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesFuseology - Introduction to Fuses
Standard Package1,000
Category Circuit Protection
FamilyFuses
Series239
PackagingBulk
Fuse TypeCartridge, Glass
Current Rating600mA
Voltage Rating - AC250V
Voltage Rating - DC-
Response TimeSlow
Package / Case5mm x 20mm
Mounting TypeHolder
Breaking Capacity @ Rated Voltage35A
Melting I²t2.415
ApprovalsCE, CSA, KC, UL
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Color-
Size / Dimension0.205" Dia x 0.787" L (5.20mm x 20.00mm)
DC Cold Resistance0.699 Ohm
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)0239.600MXP
Related Links0239., 0239.600MXP Datasheet, Littelfuse Distributor
0239.600MXP Details Description
Related parts for 0239.600MXP
D-Sub Connector Receptacle, Female Sockets 25 Position Panel Mount IDC, Ribbon Cable datasheet.pdf
IC XDCP SGL 100TAP 1K 8-SOIC datasheet.pdf
IC CTRLR PWM 3PHASE BUCK 48-QFN datasheet.pdf
IC ENERGY HARVESTING PSU 10MSOP datasheet.pdf
CONN PLUG 12POS CBL MNT W/SKTS datasheet.pdf
RES 20 OHM 2W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE SPST 20A 125V datasheet.pdf
SWITCH ROTARY SP12T datasheet.pdf
CONN HDR 20POS GOLD datasheet.pdf
IC OSC VCXO QD FREQ 10CLCC datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 15 Circuit 0.250" (6.35mm) datasheet.pdf