Littelfuse 023903.2MXP
023903.2MXP picture photo
Mfg. Part Number
023903.2MXP
Brief Description
FUSE GLASS 3.2A 250VAC 5X20MM
Datasheet Download
023903.2MXP.pdf
Availability of 023903.2MXP
QUANTITY
023903.2MXP Order Process
Ship out your order
Specifications of 023903.2MXP
Internal Part NumberEIS-023903.2MXP
Fuse TypeCartridge, Glass
Current Rating3.2A
Response TimeSlow
Package / Case5mm x 20mm
Mounting TypeHolder
Breaking Capacity @ Rated Voltage100A
Melting I²t128.05
ApprovalsCE, PSE, UL
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Color-
Size / Dimension0.205" Dia x 0.787" L (5.20mm x 20.00mm)
DC Cold Resistance0.0385 Ohm
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)023903.2MXP
Related Links02390, 023903.2MXP Datasheet, Littelfuse Distributor
023903.2MXP Details Description
Related parts for 023903.2MXP
RES ARRAY 5 RES 2.7K OHM 10SIP datasheet.pdf
RES SMD 43.2 OHM 0.5% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CONN RCPT 8POS BOX MNT W/SCKT datasheet.pdf
POWER DEVICE CARTRIDGE 40A datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 36V 75W datasheet.pdf
SMA PNL MT PLUG 4HOLE FLAT TAB datasheet.pdf
RES 5 OHM 7W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
HEADER BERGSTIK datasheet.pdf
CAP FILM 180NF 5% 100VDC RAD datasheet.pdf
CAP TANT POLY 1000UF 50V CHA MNT datasheet.pdf