Littelfuse 0242.050HAT1
0242.050HAT1 picture photo
Mfg. Part Number
0242.050HAT1
Manufacturer
Product Category
Electrical, Specialty Fuses
Brief Description
FUSE 50MA 250V RED BARRIER AXL
Datasheet Download
0242.050HAT1.pdf
Availability of 0242.050HAT1
QUANTITY
0242.050HAT1 Order Process
Ship out your order
Specifications of 0242.050HAT1
Internal Part NumberEIS-0242.050HAT1
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
Category Circuit Protection
FamilyElectrical, Specialty Fuses
Series242
Fuse TypePower Cross/Barrier Network
Voltage - Rated250VAC, 250VDC
Current50mA
Package / CaseAxial
Size / Dimension0.119" Dia x 0.331" L (3.02mm x 8.40mm)
Mounting TypeThrough Hole
ColorRed
Operating Temperature-40°C ~ 125°C
Melting I²t0.000103
DC Cold Resistance11.340 Ohm
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)0242.050HAT1
Related Links0242.0, 0242.050HAT1 Datasheet, Littelfuse Distributor
0242.050HAT1 Details Description
Related parts for 0242.050HAT1
KIT CAP RADIAL NHG SER 180 PCS datasheet.pdf
FUSE GLASS 2.5A 250VAC 2AG datasheet.pdf
RES 301 OHM 0.6W 1% AXIAL datasheet.pdf
IC 9-BIT GEN/CHKER 14SOP datasheet.pdf
CAP FILM 20UF 10% 630VDC RADIAL datasheet.pdf
Connector Plug USB - micro B 2.0 5 Position Surface Mount, Right Angle, Horizontal datasheet.pdf
TRIMMER 20K OHM 0.25W SMD datasheet.pdf
SWITCH ROLL DPDT 10A SCREW 125V datasheet.pdf
RES 349.9 OHM 1W 0.1% AXIAL datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE 3PDT 5A 120V datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 3.3V 50W datasheet.pdf
RES 150 OHM 6.5W 5% AXIAL datasheet.pdf