Littelfuse 0242.200UR
0242.200UR picture photo
Mfg. Part Number
0242.200UR
Manufacturer
Product Category
Electrical, Specialty Fuses
Brief Description
FUSE .200 250V BRN BRRIER SMD TR
Datasheet Download
0242.200UR.pdf
Availability of 0242.200UR
QUANTITY
0242.200UR Order Process
Ship out your order
Specifications of 0242.200UR
Internal Part NumberEIS-0242.200UR
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package500
Category Circuit Protection
FamilyElectrical, Specialty Fuses
Series242
Fuse TypePower Cross/Barrier Network
Voltage - Rated250VAC, 250VDC
Current200mA
Package / CaseCartridge, Non-Standard
Size / Dimension0.119" Dia x 0.331" L (3.02mm x 8.40mm)
Mounting TypeSurface Mount
ColorBrown
Operating Temperature-40°C ~ 125°C
Melting I²t0.0038
DC Cold Resistance2.68 Ohm
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)0242.200UR
Related Links0242., 0242.200UR Datasheet, Littelfuse Distributor
0242.200UR Details Description
Related parts for 0242.200UR
IC REG LDO 5V 0.8A DPAK datasheet.pdf
SENSOR 100PSI 9/16-18 UNF 4.5V datasheet.pdf
IC NVSRAM 1MBIT 45NS 48SSOP datasheet.pdf
MOSFET N-CH 30V 30A TO252-3 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 85V 100W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 52V 200W datasheet.pdf
RES 1.8M OHM 1/2W 5% AXIAL datasheet.pdf
ENCLOSURE LED IP 54-65 datasheet.pdf
RELAY datasheet.pdf
CONN IC DIP SOCKET 18POS GOLD datasheet.pdf