Greenlee Communications 0251-08M-CP
0251-08M-CP picture photo
Mfg. Part Number
0251-08M-CP
Manufacturer
Product Category
Cutting Tools
Brief Description
CUTTER SIDE TAPERED 8.74"
Datasheet Download
0251-08M-CP.pdf
Availability of 0251-08M-CP
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
0251-08M-CP Order Process
Ship out your order
Specifications of 0251-08M-CP
Internal Part NumberEIS-0251-08M-CP
Lead Free Status / RoHS StatusNot applicable / Not applicable
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package5
Category Tools
FamilyCutting Tools
Series-
TypeSide (Diagonal)
ShapeTapered
Cut Edge-
Length - Overall8.74" (222.0mm)
FeaturesHigh Leverage
Capacity-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)0251-08M-CP
Related Links0251-, 0251-08M-CP Datasheet, Greenlee Communications Distributor
0251-08M-CP Details Description
Related parts for 0251-08M-CP
FUSE GLASS 2.25A 250VAC 2AG datasheet.pdf
IC REG LDO 2.8V 0.2A 8VSSOP datasheet.pdf
CONN EDGECARD 18POS .050 SMD datasheet.pdf
DIODE GEN PURP 800V 175A DO205AA datasheet.pdf
RELAY GEN PURPOSE SPDT 15A 100V datasheet.pdf
HOOK-UP STRND 2/0 AWG ORG 1000' datasheet.pdf
CAP CER 82PF 50V NP0 AXIAL datasheet.pdf
CONN RING TONGUE 14-18AWG #8 datasheet.pdf
RES 69.8 OHM 1% 1/2W AXIAL datasheet.pdf
RELAY GEN PURPOSE datasheet.pdf
IC REG BUCK 1.2V 2A SYNC 16MPLQ datasheet.pdf
DIODE ZENER 15V 250MW SOD323 datasheet.pdf