Littelfuse 0251.250MXL
0251.250MXL picture photo
Mfg. Part Number
0251.250MXL
Brief Description
FUSE BOARD MNT 250MA 125VAC/VDC
Datasheet Download
0251.250MXL.pdf
Availability of 0251.250MXL
QUANTITY
0251.250MXL Order Process
Ship out your order
Specifications of 0251.250MXL
Internal Part NumberEIS-0251.250MXL
Standard Package1,000
SeriesPICO® II 251
PackagingBulk
Fuse TypeBoard Mount (Cartridge Style Excluded)
Current Rating250mA
Mounting TypeThrough Hole
Breaking Capacity @ Rated Voltage50A AC, 300A DC
Melting I²t0.0116
ApprovalsCSA, QPL, UR
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Color-
Size / Dimension0.110" Dia x 0.280" L (2.80mm x 7.11mm)
DC Cold Resistance0.665 Ohm
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)0251.250MXL
Related Links0251., 0251.250MXL Datasheet, Littelfuse Distributor
0251.250MXL Details Description
Related parts for 0251.250MXL
CAP ALUM 3300UF 20% 35V SNAP datasheet.pdf
GANG PROGRAMMER 8 POSITION datasheet.pdf
IC LINE DRIVER ADSL 24-QFN datasheet.pdf
CONN EDGECARD 86POS .156 EXTEND datasheet.pdf
RES SMD 0.07 OHM 1% 2W 2512 datasheet.pdf
FIXED IND 470UH 4.5A 355 MOHM TH datasheet.pdf
RES 9.76 OHM 2W 0.5% WW AXIAL datasheet.pdf
IC MOTOR DRIVER PAR 24VCT datasheet.pdf
CONN HDR 26POS 0.100 SMD datasheet.pdf
CONN EDGE DUAL .050 TH 80POS datasheet.pdf