Littelfuse 0251.500MRT1L
0251.500MRT1L picture photo
Mfg. Part Number
0251.500MRT1L
Manufacturer
Product Category
Fuses
Brief Description
FUSE BOARD MNT 500MA 125VAC/VDC
Datasheet Download
0251.500MRT1L.pdf
Availability of 0251.500MRT1L
QUANTITY
0251.500MRT1L Order Process
Ship out your order
Specifications of 0251.500MRT1L
Internal Part NumberEIS-0251.500MRT1L
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesFuseology - Introduction to Fuses
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package1,000
Category Circuit Protection
FamilyFuses
SeriesPICO® II 251
PackagingTape & Reel (TR)
Fuse TypeBoard Mount (Cartridge Style Excluded)
Current Rating500mA
Voltage Rating - AC125V
Voltage Rating - DC125V
Response TimeFast
Package / CaseAxial
Mounting TypeThrough Hole
Breaking Capacity @ Rated Voltage50A AC, 300A DC
Melting I²t0.0598
ApprovalsCCC, CSA, QPL, TUV, UR
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Color-
Size / Dimension0.110" Dia x 0.280" L (2.80mm x 7.11mm)
DC Cold Resistance0.28 Ohm
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)0251.500MRT1L
Related Links0251.5, 0251.500MRT1L Datasheet, Littelfuse Distributor
0251.500MRT1L Details Description
Related parts for 0251.500MRT1L
CONN EDGECARD 88POS .156 EXTEND datasheet.pdf
CONN EDGECARD 72POS .125 SQ WW datasheet.pdf
IC INVERTER DUAL 4-INPUT 20TSSOP datasheet.pdf
RES 33K OHM 10W 10% AXIAL datasheet.pdf
D-Sub Connector Plug, Male Pins 37 Position Panel Mount, Through Hole, Right Angle Solder datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 13.8V 50W datasheet.pdf
CONN PLUG 22POS STRGHT W/SKT datasheet.pdf
UM5-4224 SAFETY MAT datasheet.pdf
TVS DIODE 16.2VWM 29.1VC DO215AB datasheet.pdf
TVS DIODE 58.1VWM 92VC DO-214AC datasheet.pdf
DSUB 37 F CRIMP CLIN F0 ZINC datasheet.pdf
10-Bit, 170/200/250 MSPS 1.8 V A/D Converter IC datasheet.pdf