Littelfuse 0251.750PAT1L
0251.750PAT1L picture photo
Mfg. Part Number
0251.750PAT1L
Manufacturer
Product Category
Fuses
Brief Description
FUSE BOARD MNT 750MA 125VAC/VDC
Datasheet Download
0251.750PAT1L.pdf
Availability of 0251.750PAT1L
QUANTITY
0251.750PAT1L Order Process
Ship out your order
Specifications of 0251.750PAT1L
Internal Part NumberEIS-0251.750PAT1L
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesFuseology - Introduction to Fuses
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package2,000
Category Circuit Protection
FamilyFuses
SeriesPICO® II 251
PackagingTape & Box (TB)
Fuse TypeBoard Mount (Cartridge Style Excluded)
Current Rating750mA
Voltage Rating - AC125V
Voltage Rating - DC125V
Response TimeFast
Package / CaseAxial
Mounting TypeThrough Hole
Breaking Capacity @ Rated Voltage50A AC, 300A DC
Melting I²t0.153
ApprovalsCSA, QPL, TUV, UR
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Color-
Size / Dimension0.110" Dia x 0.280" L (2.80mm x 7.11mm)
DC Cold Resistance0.175 Ohm
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)0251.750PAT1L
Related Links0251.7, 0251.750PAT1L Datasheet, Littelfuse Distributor
0251.750PAT1L Details Description
Related parts for 0251.750PAT1L
SWITCH ROCKER DPDT 0.4VA 20V datasheet.pdf
CONN HEADER 10PWR+24SGNL R/A datasheet.pdf
RES SMD 330K OHM 5% 1/4W 1210 datasheet.pdf
RES SMD 1.37K OHM 1% 2W 2512 datasheet.pdf
IC OPAMP GP 3MHZ RRO 8SON datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 52V 100W datasheet.pdf
RES 2.94K OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
460VAC 5HP 8.2A IP20 W/ BRK W/ datasheet.pdf
CONN RCPT 4POS INLINE SKT datasheet.pdf
CAP CER 68PF 50V NP0 0402 datasheet.pdf
RES 510 OHM 0.6W 0.5% AXIAL datasheet.pdf